Bogreception i Alleshave Kirke

Påskedag i Alleshave Kirke

Det var ikke en helt almindelig påske i Alleshave Kirke – det var nemlig også dagen hvor sognepræstens nye bog om Alleshave Kirke så dagens lys, og det tiltrak folk fra nær og fjern i en sådan grad, at kirken blev fyldt til sidste plads.

Den store interesse for bogen beviser endnu engang, at Alleshave Kirke betyder noget ganske særligt for mange, og at det ikke “bare” er en kirke blandt andre kirker, men det for mange er “Vores Kirke”.

Efter påskehøjmessen bød menighedsrådet på kaffe og forfriskninger – og kirkegængerne nød præstegemalens hjemmebag – en flot kage dekoreret med sukker-print af bogens forside.

Folk flokkedes om præsten for at sikre sig en signeret udgave af bogen.

Bogen var ventet med spænding og blev straks underkastet nærmere studie.

Fotos: Viggo K. Pedersen